ZÁVĚR MEZIOKRESU

Vítězný tým z Vysočiny dvakrát nečekaně hladce přehrál ve finále okresní přeborníka

JAROMÍR DOLEŽAL

Chrudim – Hokejová sezóna v rámci meziokresního přeboru skončila dvěma finálovými zápasy odehranými na zdejším ZS a utkáním o 3. místo. Dlouhodobá soutěž začala 1. října 2018 skutečským duelem Torpedo – Kostelec (10:3), základní část skončila před vánočními svátky. Připomeňme pořadí s bodovým ziskem: Skuteč 24, Česká Bělá 23, Orli Chrudim 22, Torpedo 22, Jezbořice 19, ZH Pardubice 15, HC Amat 13, Vysmátý zmije 12, Čankovice 11, Road Cafe 3, Kostelec 1. Od ledna 2019 se rozehrála nadstavbová část ve dvou skupinách. O 1. – 4. místo: Česká Bělá 12, Skuteč 12, Orli 8, Torpedo 4. O 5. – 11. místo: Jezbořice 21, ZH Pardubice 20, HC Amat 19, Vysmátý zmije 12, Kostelec 6, Čankovice 5, Road Cafe 1. A tím jsme se dostali ke zpravodajství ze závěrečných tří zápasů.

FINÁLE 1

HC Orli Chrudim – HC Sokol Česká Bělá 2:6 (1:1, 0:3, 1:2). Branky: Čejgl, Musil – Kubát 2, Klement, Cinegr, Kadlec, Rakušan. Rozhodčí: Schaffer – Jiruška. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:2. Hosté z Vysočiny jsou po devíti letech ve finále. V letech 2006 – 2010 držela Česká Bělá po pět sezón primát v meziokresním přeboru ještě pod vedením trenéra Jiřího Jakeše. A nyní po devíti letech se znovu probojovala až do finále. A nutno říci, že úvodní utkání se jí podařilo skvěle zvládnout. V páté minutě zpoza branky Orlů se trefil Klement – 0:1. Na brankáře Nejedlého si nejen v úvodní třetině „vylámalo zuby“ několik hráčů Orlů. Tento obvodní lékař z Chotěboře sklízel nejednou zasloužený aplaus početné řady fanoušků z České Bělé. Až v 17. minutě mu propadl puk pod jeho betonem – Čejgl vyrovnal na 1:1. Ve druhé třetině již ve 23. minutě Kubát vyzrál na brankáři Němcovi – 1:2, jehož přišla povzbudit v prvním finále rodina, kterému spoluhráči moc nepomohli. Horaly gól povzbudil, často se dostávali na dostřel. V polovině třetině vše vyvrcholilo, když z přihrávky Kadlece zamířil přesně Cinegr – 1:3.  Chvíli poté tandem Kubát – Kadlec v přesilovce rozebral obranu Orlů – 1:4. „Dejte jim búra“ neslo se z tribuny. Pak ještě brejk neproměnil Cinegr, na druhé straně ani Langr po úniku v zakončení neuspěl.V závěrečném dějství ve 48. minutě po přesilovce parádní akce Kadlec – Kubát znamenala 1:5 a když o pět minut později střela Rakušana propadla brankáři Orlů, stav se změnil na hrozivých 1:6. Tým Orlů dokázal překonat skvělou defenzívu soupeře až při třetí přesilovce, kdy Musil upravil výsledek na konečných 2:6. Orli v tomto zápase zcela propadli, naopak hosté hráli velmi dobře v defenzívě, představili skvělý útok ve složení Cinegr, Kubát, Kadlec a navíc je podržel již zmiňovaný brankář Jaroslav Nejedlý.

FINÁLE 2

HC Sokol Česká Bělá – HC Orli Chrudim 8:1 (3:0, 3:1, 2:0). Branky: Kubát 3, Kadlec 3, Cinegr, Klement – Králíček. Rozhodčí: PošvářSchaffer. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Oslabení: 1:0. Sestava vítězů: Nejedlý – Kudláček, Hlaváč, Odvářka, Buchal – Kadlec, Kubát, Cinegr (Krejdl) – Novotný, Rakušan, Klement – Blažek, Procházka (Brožek), Machota. Do desáté minuty šlo o bojovný, vyrovnaný souboj, ve kterém „domácí“ využili už v sedmé minutě přesilovku k vedení. Když pak při vlastním oslabení zvýšili na dvoubrankový rozdíl, síly na ledě nabíraly diametrální rozdíl. Ještě do přestávky Sokolové přidali třetí úspěch. Ve 22. minutě neproměnil trestné střílení Klement. Ve zbytku zápasu začala „úřadovat“ dvojice Kubát – Kadlec, která přidala dalších pět přesných zásahů. Radost Orlů přišla jen jednou, a to za stavu 5:0, kdy čestný úspěch zaznamenal Petr Králíček (bývalý hráč HC Chrudim, nyní starosta Pardubice – Svítkov). Vítěze opět na chrudimském zimním stadiónu podporovala skupinka více než tří desítek diváků.

Jiří Jakeš, bývalý trenér a dnes hospodář Sokola měl důvod k radosti: „Našim původním cílem bylo umístění do osmičky – pro účast v play off. Po úspěšné nadstavbové části jsme si přáli hrát finále a konečné prvenství, to je jako třešnička na dortu. Jardovi (brankáři Nejedlému – pozn. autora) finálová klání vyšla perfektně, Kubát s Kadlecem jsou rozdíloví hráči, kteří v sezóně s mančaftem nehráli. Ještě teď to všechno nechápu, ale vyšlo to. Jsem nesmírně rád, že jsem žezlo vedoucího mužstva předal Luboši Petrovi, protože lepšího nástupce jsme si ani nemohl přát.“

O 3. místo

HC Jezbořice – HC Amat Pardubice 6:4 (3:0, 1:3, 2:1). Branky: Kněžour 3, Tesner 2, MacasCepl 2, Jícha, Čada. Rozhodčí: Kopecký – Teplý. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Poslední zápas právě skončeného ročníku 2018/2019 se hrál po dohodě obou týmů v neděli 17. března v pardubické malé hale. U vítězů, kteří ve 25. minutě vedli již 4:0, na sebe upozornil jako již několikrát před tím nejlepší střelec Daniel Kněžour. Amat v brance se Salfickým a zkušeným útočníkem Píšou dokázal před druhou přestávkou snížit stav na 4:3, v průběhu závěrečného dějství na 5:4, ale sedmnáct vteřin před závěrečnou sirénou pečetil vítězství Jezbořic šestým úspěchem střelec hattricku, Kněžour. Bronz tudíž bere HC Jezbořice.

Závěrečnou tečkou za ročníkem 2018/2019 bude aktiv, na němž se tato dlouhodobá soutěž zhodnotí, předají se ceny a diplomy třem nejúspěšnějším týmům. Zároveň se nastíní další budoucnost této populární hokejové soutěže, která má již dlouholetou tradici. Na ní má velkou zásluhu předseda OSLH Bohuslav Souček. Aktiv se uskuteční na přelomu měsíce března a dubna, termín bude včas oznámen.